هوش مصنوعی خطرناک تر از یک بمب اتم؟


: 29

به گزارش ثریا عملکرد شگفت انگیز اخیر به اصطلاح "مدل‌های زبان بزرگ" در وهله نخست و مهم‌تر از همه چت جی پی تی (Chat GPT) عرضه شده توسط Open AI این انتظار را افزایش داده که سیستم‌هایی که می‌توانند با قابلیت‌های شناختی انسان‌ها مطابقت داشته باشند یا حتی دارای هوش "فوق بشری" باشند به زودی به واقعیت تبدیل خواهند شد.

 همزمان با این روند کارشناسان هوش مصنوعی هشدار‌های هولناکی را در مورد خطراتی مطرح می‌کنند که توسعه بیشتر و کنترل نشده هوش مصنوعی برای جامعه یا حتی بقای نژاد بشر ایجاد می‌کند.

آیا این تبلیغات صرف است؟ یا آن که اکنون نیاز فوری به اقداماتی وجود دارد که باعث کنترل توسعه بیش‌تر هوش مصنوعی  شود حتی اگر به قیمت ممانعت از پیشرفت در این عرصه انقلابی تمام شود؟

در تاریخ ۲۲ مارس نامه سرگشاده‌ای منتشر شد که توسط متخصصان هوش مصنوعی و هم چنین شخصیت‌های برجسته‌ای مانند "ایلان ماسک" امضا شده بود و با این بیانیه پایان یافت: "بنابراین، از همه آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی می‌خواهیم که بلافاصله آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی قوی‌تر از جی پی تی -۴ (GPT-۴) را دست کم به مدت شش ماه متوقف کنند".

در ادامه آن نامه سرگشاده آمده است: "هوش مصنوعی پیشرفته می‌تواند نشان دهنده تغییری عمیق در تاریخ حیات روی زمین باشد و باید با دقت و منابع متناسب برنامه ریزی و مدیریت شود. متاسفانه این سطح از برنامه ریزی و مدیریت رخ نمی‌دهد.

در ماه‌های اخیر شاهد بودیم که آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی در مسابقه‌ای خارج از کنترل برای توسعه و استقرار ذهن‌های دیجیتالی قدرتمندتر بوده‌اند که در آن هیچ کس حتی سازندگان آن ذهن‌های دیجیتالی نیز نمی‌توانند به طور قابل اعتماد آن را کنترل، درک یا پیش بینی کنند. آیا ما باید تمام مشاغل را خودکار کنیم؟ آیا باید در معرض خطر از دست دادن کنترل تمدن‌مان قرار گیریم"؟

همراهمان باشید

ارتباط با ما

آدرس : استان فارس، سروستان ، خیابان امام خمینی ،بالاتر از تامین اجتماعی

موبایل : 09387695689

ایمیل : info@waterpumpcars.com